Carthage crowned Women Club Champions for the first time

17 April 2017

2017 Women's African Club Championship- Final  

  Monastir, Tunisia, April 16,  2017- Tunisia's Carthage teams printed their name for the first time in the history after they defeated Dark horsed Shams from Egypt in epic tiebreaker 3-2 (16-25, 25-17, 26-24, 20-25, 15-11) in the 2017 Women's African Club championship final to claim the cup for the first time in their history.

 

 After the match CAVB President Dr Amr Elwani honoured the Tunisian team with the gold medals and the cup abnd Shams team with the silver medal for the first time in their history and former champions Prisons with the bronze medal.

 

In the third place playoff Kenya Prisons pull the biggest shocked to deny giants Ahly of winning any medal in the competition. They shocked them to a 3-2 (25-13, 10-25, 25-20, 22-25, 10-15) to win the bronze medal. It was a revenge for Prisons as they lost to Ahly in the pool stages 3-0.

 

In the playoff for position 5-6, former powerhouse of African volleyball Kenya pipeline beat Sonatrach in a hard fought battle played Sunday at Ksar HELLA 3-0 (33-31, 25-12, 25-18) to claimed the 5th position.

 

Sfaxien of Tunisia also win big against INJS 3-1 (25-21, 25-23, 23-25, 25-9) to got their ranking mark at 7th.

 

Final and Bronze medal

Final: Carthage (TUN) v Shams (EGY) 3-2 (16-25, 25-17, 26-24, 20-25, 15-11)

Bronze medal: Ahly (EGY) v Prisons (KEN) 2-3 (25-13, 10-25, 25-20, 22-25, 10-15)

 

Ranking 5 to 8

5-6 Places: Pipeline (KEN) v Sonatrach ALG 3-0 (33-31, 25-12, 25-18)

7-8 places: Sfaxien (TUN) v INJS (CMR) 3-1 (25-21, 25-23, 23-25, 25-9)

 

Final Ranking

1. Carthage (Tunisia)

2. Shams (Egypt)

3. Prisons (Kenya)

4. Ahly (Egypt)

5. Pipeline (Kenya)

6. GSP (Algeria)

7. Sfaxien (Tunisia)

8. Injis (Cameroon)

9. Marsa (Tunisia)

10. Army (Rwanda)

11.Ndejje (Uganda)

12. FAP (Cameroon)

13. ARSU (Seychelles)

14. Asec (Cote d'Ivoire)

15. Bejaia (Algeria)

16. Bafia (Cameroon)

17. University (Zimbabwe)

 

Individual Awards

 

Best Setter                   CFC     AMINA MANSOUR

Best Receiver   SSC     HANFY SARAH

Best Libero      AHE     MARIAM MOSTAFA

Best Blocker     KPR     MUKUVILANL EDITH

Best Server      CFC     KHOULOUO JENHANI

Best Spiker 7    CFC     RAHMA AGREBI

Most Valuable   SSC     MEAWAD NADA

 

Results

Finals

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

45

15-Apr

BEJ-BVE

3-0

25-10

25-22

25-17

 

 

75-49

1:06

100

46

15-Apr

SEZ-MIM

3-0

25-16

25-21

25-21

 

 

75-58

1:12

200

47

15-Apr

NDE-FAP

3-0

25-19

26-24

25-22

 

 

76-65

1:27

200

48

15-Apr

ARM-ASM

2-3

25-13

22-25

25-22

15-25

8-15

95-100

1:50

200

49

16-Apr

CSS-INJ

3-1

25-21

25-23

23-25

25-9

 

98-78

1:42

200

50

16-Apr

KPC-GSP

3-0

33-31

25-12

25-18

 

 

83-61

1:33

300

51

16-Apr

KPR-AHE

3-2

13-25

25-10

20-25

25-22

15-10

98-92

1:52

200

52

16-Apr

CFC-SSC

3-2

17-25

25-17

26-24

20-25

15-11

103-102

2:13

2000

 

Semifinal 1-4

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

37

14-Apr

CFC-KPR

3-1

25-21

25-13

24-26

25-14

 

99-74

1:46

150

38

14-Apr

SSC-AHE

3-2

25-19

15-25

18-25

25-17

15-8

98-94

2:02

100

 

Play off 5-8

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

39

14-Apr

CSS-KPC

0-3

11-25

21-25

21-25

 

 

53-75

1:07

100

40

14-Apr

INJ-GSP

1-3

25-17

22-25

19-25

23-25

 

89-92

1:52

100

 

Play off 9-12

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

41

14-Apr

NDE-ARM

1-3

21-25

15-25

25-21

19-25

 

80-96

1:45

200

42

14-Apr

FAP-ASM

1-3

17-25

25-18

17-25

18-25

 

77-93

1:46

200

 

Play off 13-16

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

43

14-Apr

SEZ-BEJ

3-1

25-15

25-18

24-26

25-23

 

99-82

1:45

100

44

14-Apr

MIM-BVE

3-0

25-21

25-21

25-23

 

 

75-65

1:18

100

 

Quarterfinal 1 to 8

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

29

13-Apr

CFC-CSS

3-1

27-25

25-15

24-26

25-23

 

101-89

2:01

100

30

13-Apr

SSC-INJ

3-0

25-12

25-20

25-16

 

 

75-48

1:14

100

31

13-Apr

AHE-GSP

3-0

25-20

27-25

25-10

 

 

77-55

1:22

100

32

13-Apr

KPC-KPR

2-3

25-13

26-28

19-25

25-23

13-15

108-104

2:07

100

 

Quarterfinal 9 to 16

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

33

13-Apr

NDE-SEZ

3-2

20-25

25-21

21-25

25-21

15-10

106-102

2:06

 

34

13-Apr

FAP-MIM

3-0

25-15

25-19

25-10

 

 

75-44

1:12

100

35

13-Apr

ASM-BVE

3-1

17-25

25-5

25-12

25-20

 

92-62

1:23

100

36

13-Apr

ARM-BEJ

3-0

25-21

25-19

25-16

 

 

75-56

 

 

 

Pool A 

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

1

06-Apr

NDE-CFC

0-3

8-25

19-25

14-25

 

 

41-75

1:15

1000

3

07-Apr

INJ-MIM

3-0

25-16

25-16

25-22

 

 

75-54

1:16

100

11

08-Apr

CFC-INJ

3-0

25-12

25-16

25-22

 

 

75-50

1:14

200

15

09-Apr

MIM-NDE

1-3

9-25

19-25

25-23

21-25

 

74-98

1:45

100

21

10-Apr

MIM-CFC

0-3

13-25

12-25

16-25

 

 

41-75

1:05

100

24

11-Apr

INJ-NDE

3-2

19-25

25-20

25-19

21-25

15-11

105-100

2:07

100

 

Pool B 

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

6

07-Apr

ASM-BEJ

3-0

25-13

25-22

25-17

 

 

75-52

1:14

100

8

07-Apr

AHE-KPR

3-1

25-14

25-21

18-25

25-16

 

93-76

1:36

100

12

08-Apr

UOZ-AHE

0-3

8-25

7-25

16-25

 

 

31-75

1:10

500

13

08-Apr

KPR-ASM

3-0

25-12

25-15

26-24

 

 

76-51

1:13

300

14

09-Apr

ASM-UOZ

3-0

25-14

25-9

25-17

 

 

75-40

1:09

100

16

09-Apr

BEJ-KPR

0-3

12-25

19-25

21-25

 

 

52-75

1:07

100

20

10-Apr

UOZ-BEJ

0-3

15-25

18-25

11-25

 

 

44-75

1:07

200

23

10-Apr

AHE-ASM

3-0

25-17

25-15

25-11

 

 

75-43

1:03

100

25

11-Apr

KPR-UOZ

3-0

25-15

25-7

25-9

 

 

75-31

1:03

100

26

11-Apr

BEJ-AHE

0-3

14-25

22-25

16-25

 

 

52-75

1:12

100

 

Pool C

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

2

07-Apr

ARM-KPC

0-3

24-26

14-25

12-25

 

 

50-76

1:11

100

5

07-Apr

BVE-GSP

0-3

12-25

14-25

17-25

 

 

43-75

1:07

 

9

08-Apr

GSP-KPC

0-3

24-26

23-25

16-25

 

 

63-76

1:26

100

17

09-Apr

BVE-ARM

0-3

17-25

12-25

15-25

 

 

44-75

1:25

100

22

10-Apr

ARM-GSP

0-3

20-25

12-25

23-25

 

 

55-75

1:16

200

28

11-Apr

KPC-BVE

3-0

25-15

25-7

25-14

 

 

75-36

1:06

100

 

Pool D

No

Date

Teams

Set

Result per set (points)

Total
Points

Time

Audience

1

2

3

4

5

4

07-Apr

CSS-SEZ

3-0

25-15

25-16

25-22

 

 

75-53

1:10

100

7

07-Apr

FAP-SSC

0-3

9-25

7-25

12-25

 

 

28-75

0:42

150

10

08-Apr

SSC-SEZ

3-0

25-8

25-19

25-13

 

 

75-40

1:03

500

18

09-Apr

FAP-CSS

0-3

15-25

12-25

14-25

 

 

41-75

1:12

100

19

10-Apr

CSS-SSC

0-3

23-25

10-25

21-25

 

 

54-75

1:09

100

27

11-Apr

SEZ-FAP

2-3

25-18

23-25

28-30

26-24

6-15

108-112

2:16

100

 

 

By Muhammed L. Saidykhan, from Monastir, Tunisia